Alergie na krmivo.

Majitelé psů se často setkávají u svého zvířete s onemocněním kůže nebo uší. Původ těchto onemocnění je různorodý - od onemocnění parazitárního, bakteriálního, plísňového, až po onemocnění související s imunitní odpovědí těla na podněty z vnějšího prostředí. U psů kteří trpí dlouhodobými problémy s kůží, tzn. záněty uší, meziprstí, zarudnutí kůže celého těla, svědivost apod., které se přes vcelku úspěšnou léčbu stále opakují, je vhodné uvažovat o alergické reakci. Příčinou alergie mohou být alergeny ze vzduchu a prostředí, ve kterém zvíře žije nebo může být příčinou zdravotních problémů přijímané krmivo. A to v podstatě jakákoliv jeho složka, včetně pamlsků.

Pro stanovení diagnózy je vhodné provést kožní test, kterým je možné zjistit zdroj některých alergií. Přecitlivělost na krmivo ale nejlépe zjistíme pokusem, při kterém pes či kočka dostávají 2 měsíce pouze klinickou dietu s vhodným složením (na předpis veterináře). V žádném případě nesmí v průběhu tohoto období zvíře dostat cokoliv jiného (pamlsky, zbytky od stolu, kousací tyčinky...). Pokud během 2 měsíců příznaky onemocnění zmizí, nebo se výrazně zmenší, je možné přidat k dietě jednu složku z původně krmeného jídla (7 dní). Dojde-li po požití tohoto krmiva k návratu onemocnění, je třeba zkoušenou složku vyloučit. Tímto způsobem je možné otestovat postupně různá krmiva a takovou dietou bychom pak měli krmit celoživotně nebo alespoň po dobu individuálně stanovenou vaším veterinářem.

Nejčastějšími alergeny v krmivu jsou: hovězí maso, vepřové maso, kravské mléko, vejce, sója, pšeničná mouka, barviva a konzervační přísady v krmivech, ale i ryby, brambory apod.

Zvířata, která jsou alergická, mohou samozřejmě reagovat na více alergenů (podnětů) najednou. Potom se neobejdeme bez další léčby preparáty tlumícími příznaky alergické reakce.

Zpět na hlavní stránku.

 

Poslední aktualizace 19.6.2013.